Premiera utworu „Zanim wejdą Ruscy II” czyli Polscy raperzy w singlu dotyczącym wojny

Udostępnij
fot. materiały prasowe

Jedenastu artystów, wśród nich Wdowa, Liroy czy Kuba Knap, prezentuje swoje zwrotki w mającym dziś premierę singlu „Zanim wejdą ruscy 2”. Utwór jest wyrazem sprzeciwu wobec mocarstwowej polityki prowadzonej przez Federację Rosyjską.

Zanim wejdą ruscy II feat. Gruby Józek, Łysonżi, Kuba Knap, Rzeźnik, KPSN, WdoWA, Mały Esz, Emazet, Liroy, Dzieciak, Michał Justa (prod. Funk Monster)

Powstanie singla zainicjował Gruby Józek, członek warszawskiego kolektywu WCK, i Łysonżi Dżonson z Aloha Entertainment.

Od wielu stuleci nasi wschodni i zachodni sąsiedzi systematycznie dostarczają rodzimym twórcom natchnienia do pisania utworów tego typu. Tak jak poprzednie pokolenia, nie jestem im za to wdzięczny, niemniej odczuwam wielką wdzięczność dla znamienitego grona, które się zebrało, by współtworzyć ów numer” – mówi Gruby Józek.

Obok Łysonżiego i Józka, gościnnie pojawili się Kuba Knap, Rzeźnik, KPSN, Wdowa, Mały Esz, Emazet, Liroy oraz Dzieciak. Refren wykonał baryton Michał Justa, znany przede wszystkim z Warszawskiej Opery Kameralnej czy bydgoskiej Opery Nova.

Udział tak wielu artystów miał bezpośredni wpływ na termin publikacji – zwraca uwagę Łysonżi Dżonson. Jednocześnie dodaje, że muzyka po raz kolejny zjednoczyła środowisko.

W utworze udzielają się osoby o różnych poglądach politycznych, a mimo tego wydźwięk jest jednoznaczny. Szczególnie w tych zwariowanych czasach, gdy odbieramy skrajne przekazy z mediów, kluczową jest szczera treść. Muzyka powinna łączy, a nam udało się znaleźć wspólny mianownik – podkreśla reprezentant Aloha Ent.

„Zanim wejdą ruscy 2” jest kontynuacją i rozwinięciem utworu pochodzącego z dwupłytowego wydawnictwa „Hip Hop Produkcja Mondra i Gupia” (2015 r.), nieistniejącego już warszawskiego duetu Mondry i Gupi. Nowe nagranie nawiązuje do pierwowzoru zarówno tematyką, jak i stroną muzyczną.

Zagrany jest ponownie motyw z pierwszej części, ale konwencja ewoluowała od trueschoolu do świeższego, drillowego brzmienia. To również pomysł Józka, zresztą bardzo trafiony – wskazuje Funk Monster, odpowiedzialny za muzykę w obu utworach.

Postprodukcją nowego singla zajął się Rzeźnik, a większość zwrotek zarejestrowano w warszawskich studiach Honolulu i Postęp. Klip stworzył Damian Michalak z DobreKino Studio. Utwór jest pojedynczym nagraniem i nie stanowi części większego projektu.

Wywołana rosyjską agresją wojna na Ukrainie trwa od 24 lutego 2022 roku. Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych, do końca września życie straciło tam ok. 6100 osób cywilnych, a ponad 9100 zostało rannych.

PRZECZYTAJ – ghast z refleksyjnym singlem „Danse Macabre”

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments