Łona nagrodzony Paszportem Czytelników tygodnika Polityka!

Udostępnij
fot. Leszek Zych, Polityka

Paszporty Polityki 2023 przyznane! Za nami 31. edycja jednej z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród w świecie kultury w Polsce, przyznawanych przez tygodnik Polityka.

Do nagród w siedmiu kategoriach Film, Literatura, Teatr, Sztuki Wizualne, Muzyka poważna, Muzyka popularna, Kultura cyfrowa, nominują zaproszeni krytycy, dziennikarze związani z różnymi redakcjami i mediami tygodnika. W tym roku po raz pierwszy dołączyło nowe ósme wyróżnienie – Paszport Czytelników – nagroda przyznawana przez czytelników i subskrybentów tygodnika spośród nominowanych artystów.

Nowe wyjątkowe wyróżnienie otrzymał Łona, nagrodzony został on za najnowszy album „TAXI” stworzony wraz Andrzejem Koniecznym, Kacprem Krupą oraz Zuzanną Głowacką, wydanego nakładem Def Jam Recordings Poland, a jak uzasadniają wybór sami czytelnicy i czytelniczki:

Swoim najnowszym albumem „Taxi” pokazuje, że rap może być wręcz filmową opowieścią łączącą dokument z fabułą. Muzyka stworzona specjalnie na potrzeby płyty jest nowatorska i otwiera nowe brzmienia w tym gatunku. Łona jako reprezentant starej fali hip-hopu wciąż eksperymentuje, za co czapki z głów!

– Tomasz Staneta z Warszawy

Pan Łona umie w weather talk – a spytaj go o cumulusy, staje się García Lorcą. Ożeniony na stałe z Siema Ziemia, kiedy barwę chmur opisuje, to nie żaden pan Łona, to Van Gogh. I pewnie go nie bawi ten refren – ale, jeśli chodzi o saturację czy sublimację, mówi heksaMetrem…

-Artur Wieczorek z Warszawy

Za lekkość wypowiadanych słów, za głębię myśli w tych słowach zawartych. Za empiryczny dowód, że w rzeczywistości warszawocentrycznej na jej peryferiach powstają rzeczy wielkie, pozornie niepozorne. Łona – honorowy ambasador Szczecina, Marek Koterski polskiego rapu

– Grzegorz Zduniak z Warszawy

Nagroda jest wyróżnieniem dla twórców, którzy czynią najszybsze postępy, zaskakują nowymi osiągnięciami, swoją aktywnością dobrze rokują w przyszłości i przez to zasługują na opiekę, wsparcie i promocję w świecie.

Wśród laureatów znaleźli się też reżyser Paweł Maślona, malarka Marta Nadolle, kompozytorka i wokalistka Hania Rani. Nagrodę specjalną Kreatora Kultury otrzymał pisarz i dramaturg Józef Hen.

Laureaci i laureatki Paszportów POLITYKI 2023:

Film: Paweł Maślona
Teatr: Katarzyna Szyngiera
Kultura cyfrowa: Starward Industries
Sztuki wizualne: Marta Nadolle
Książka: Jacek Świdziński
Muzyka poważna: Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki
Muzyka popularna: Hania Rani
Paszport Czytelników: Łona
Kreator Kultury: Józef Hen

Zostaw obserwacje strony RapCelownik.pl w Google News

Postaw mi kawę na buycoffee.to

PRZECZYTAJ – Dziarma i Dominika Płonka są razem „Ponad Chmurami” to drugi numer z „Wifey Mixtape”

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments